Niepozorna roślina doniczkowa spotykana dość często na parapecie u babci – kto z nas nie zna aloesu? Pomimo niezbyt wymagających warunków uprawy, aloes wykazuje drogocenne właściwości lecznicze, przez co stanowi wyjątkowy surowiec do produkcji kosmetyków, leków oraz produktów spożywczych.
Dawno temu…
Historia aloesu sięga okresu około 3000 lat przed naszą erą, kiedy to afrykańskie plemiona koczownicze jako pierwsze dostrzegły jego niezwykłe właściwości. Stosowali miąższ z jego liści do nacierania ciał, by chronić się przed palącymi promieniami słońca. Z biegiem lat kolejne cywilizacje odkrywały zbawienne działanie aloesu. Był on wykorzystywany do balsamowania zwłok czy produkowania pachnideł, zaś wielu władców zażywało kąpiele aloesowe i uważało że stanowi on cudowne lekarstwo na wszelkie dolegliwości. W Polsce początkowo aloes był uprawiany pod okiem zakonników w przyklasztornych herbariach, z czasem zaś stał się popularną rośliną spotykaną w wielu domach.
Być hodowcą aloesu
Najczęściej spotykanymi gatunkami hodowlanymi są: aloes zwyczajny (Aloe vera) oraz aloes drzewiasty (Aloe arborescens). Ich uprawa w naszym domowym zaciszu nie sprawi nikomu najmniejszego problemu, roślinom tym bowiem do prawidłowego wzrostu wystarczy bardzo nasłonecznione stanowisko oraz umiarkowane podlewanie. Pamiętajmy, że są to sukulenty pochodzące z Afryki, dlatego potrafią przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.
Wyjątkowy sukulent
Co sprawia, że aloes jest taki wyjątkowy? Jego sztywne liście, zakończone kolcami składają się w 99% z wody, zaś zaledwie 1% stanowi sucha masa zawierająca około 300 związków o cennym działaniu leczniczym. Wśród nich wymienia się przede wszystkim witaminy: C, A, E oraz z grupy B, składniki mineralne (wapń, magnez, cynk, żelazo, chrom, potas, selen, sód), liczne aminokwasy i kwasy tłuszczowe. Tak bogaty skład sprawia, że aloes stał się cenionym składnikiem kosmetyków, zaś sok z niego coraz częściej gości w naszych domowych apteczkach.
„…przyłóż liść aloesu”
Pierwsze, co przychodzi na myśl, mówiąc o zbawiennym działaniu aloesu, to pielęgnacja skóry, zarówno tej zdrowej, jak i zranionej. Stosowanie maseczek, kremów czy pomadek aloesowych sprzyja jej nawilżeniu, ochronie przed szkodliwym działaniem chociażby promieni słonecznych oraz regeneracji w przypadku drobnych uszkodzeń lub większych ran. Aloes łagodzi delikatne podrażnienia skóry, niweluje stany zapalne oraz dzięki pobudzaniu do działania fibroblastów wpływa na szybsze gojenie ran. Dodatkowo sprzyjają temu jego właściwości odkażające, dlatego kiedy się zranimy, warto w tym miejscu przyłożyć przekrojony liść aloesu, a na pewno odczujemy ulgę w bólu. Nie sposób nie wspomnieć o odmładzającym działaniu aloesu, który redukuje niekorzystne działanie wolnych rodników oraz pobudza do produkcji nowego kolagenu i elastyny, co zwiększa elastyczność skóry. Również wpływa na natłuszczenie i wygładzanie skóry, co zawdzięcza zawartości wielu witamin i zwiększonemu dostarczaniu tlenu do naczyń włosowatych.
Odżywczy eliksir
Oprócz stosowania kosmetyków z aloesem warto dodatkowo spożywać sok aloesowy, który stanowi świetne uzupełnienie codziennej diety. Podstawą surowca jest sok wyciśnięty z miąższu liści oraz miazgi powstałej z rozdrobnionego miąższu i skórki liścia. Do przetworów najlepsze są liście pomiędzy 2. a 5. rokiem hodowli rośliny, więc dobrze jest wiedzieć, w jakim wieku jest nasz okaz. Stosowanie soku z aloesu podnosi poziom naturalnej odporności, dlatego warto go pić w sytuacjach stresujących, w stanie niepokoju, zmęczenia lub wyczerpania. Wspomaga również proces trawienia oraz utrzymuje prawidłową równowagę flory bakteryjnej w jelitach, dlatego zaleca się przyjmowanie go w przypadku zaparć czy biegunek. Oprócz tego pomaga w oczyszczaniu organizmu z wszelkich toksyn, tym samym wspomagając pracę nerek i wątroby. Dodatkowo posiada właściwości alkalizujące, co wpływa na neutralizowanie nadmiaru kwasu w żołądku. Dzięki właściwościom oczyszczającym i alkalizującym sok aloesowy stanowi ważny składnik wielu diet oczyszczających organizm. Warto również wspomnieć o ochronnym działaniu aloesu na układ sercowo-naczyniowy, poprzez poprawę krążenia, a także zmniejszenia lepkości krwi, co przy codziennym stosowaniu pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca.
Drogocenny składnik, ale…
Aloes znany jest głównie ze swoich licznych właściwości leczniczych, należy jednak pamiętać, że stosowanie większych dawek niż zalecane może doprowadzić do nieprzyjemnego efektu przeczyszczającego oraz żółciopędnego, co z kolei grozi wypłukaniem elektrolitów z organizmu. Oprócz tego podawanie soku z aloesu kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią powinno być konsultowane z lekarzem.
Marta Pietroń
farmaceuta
Porady i artykuły zamieszczone w niniejszym artykule nie zastępują porady lekarskiej, stanowią jedynie źródło informacji. Przed skorzystaniem z zamieszczonych porad należy skonsultować się z lekarzem.
Operator strony nie ponosi odpowiedzialności za błędy i treści zamieszczonych przez podmioty trzecie artykułów.