- Co to jest płyn Lugola?
- Początki płynu Lugola
- Funkcje jodu w organizmie
- Działanie i zastosowanie
- Skład płynu Lugola
- Skutki uboczne płynu Lugola
1. Płyn Lugola- wodny roztwór jodu w jodku potasu.
Krystaliczny jod jest bardzo trudno rozpuszczalny w wodzie. Dzięki obecności jodku potasu, który jest solubilizatorem, można otrzymać roztwór jodu o stężeniu 1%, 2% lub 5%.
2. Początki płynu Lugola sięgają XIX wieku.
Opracował go lekarz Jean Lugol w 1829r. Płyn Lugola zasłynął w naszym kraju po wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu. Jod miał ochronić tarczycę przed radioaktywną chmurą, która przemieściła się nad terytorium naszego państwa. Decyzję o podaniu płynu Lugola przede wszystkim dzieciom, podjęło Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej z inicjatywy prof. Zbigniewa Jaworowskiego dla zneutralizowania wysokiego stężenia radioaktywnego jodu w powietrzu. Wielu z nas dopiero po wybuchu w Czarnobylu zaczęło znać jego zastosowanie i działanie. W obliczu katastrofy w Czarnobylu Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej przedstawiło władzy propozycję ochrony ludności (w tym przede wszystkim dzieci) przez podanie dawki wodnego roztworu jodku potasu spowodowane to było brakiem dostępności tabletek jodowych. Po latach badań eksperci mówią, że podanie płynu Lugola po wybuchu w Czarnobylu było niepotrzebne, ze względu na zbyt niski poziom skażenia atmosfery nad Polską radioaktywnym jodem. Z uwagi na słaby przepływ informacji w tamtych latach po katastrofie w Czarnobylu władze wolały „dmuchać na zimne”. Uważano także wtedy, że to dzieci najbardziej narażone są na promieniowanie, ze względu na przedostanie się radioaktywnego jodu 131 do mleka, a ono było najbardziej powszechne w diecie dzieci. Była to wiosna, a wielu rolników wypuszczało już swoje bydło na łąki skażone radioaktywnym jodkiem. Miał uchronić dzieci przed rakiem tarczycy. Płyn Lugola był podany, by wysycić jodem tarczycę i by radioaktywny pierwiastek nie dostał się do niej.
3. Odpowiedzmy sobie na pytanie, jakie funkcje pełni jod w naszym organizmie.
Jest pierwiastkiem niezbędnym do produkcji hormonów tarczycy. Hormony te odpowiadają za syntezę białek, ale również wpływa na prawidłowy rozwój mózgu, poprawia koncentrację i ułatwia kojarzenie. Odpowiednia ilość jodu w naszym organizmie wpływa także na prawidłowy rozwój układu nerwowego oraz nerek i mięśni serca. Najlepszym źródłem jodu są ryby morskie takie jak: łosoś, dorsz, makrela, śledź tuńczyk. Jod występuje także w nabiale np. w serze edamskim czy w warzywach, takich jak: brokuł, szpinak. Możemy go także dostarczyć, spożywając preparaty, w których składzie jest jod. Suplementacja jodu powinna być skonsultowana z lekarzem lub diabetologiem. Dobrym sposobem na dostarczenie naszemu organizmowi jodu jest także spożywanie jodowanej soli kuchennej. Jednak trzeba rozważnie przyjmować jodowaną sól kuchenną, by uniknąć rozwoju nadciśnienia tętniczego.
4. Zastosowanie płynu Lugola:
W dzisiejszych czasach wodny roztwór jodku potasu stosuje się miejscowo na skórę, do odkażania skóry nieuszkodzonej, otarć naskórka, drobnych zadrapań oraz brzegów ran. Jest dostępny w trzech stężeniach (1%, 2%, 5%). Nie możemy go jednak mylić z jodyną, która jest alkoholowym roztworem jodu i jodku potasu.
Stosowany jest także w postaci rozcieńczonej jako antyseptyk do płukania gardła.
Pod ścisłą kontrolą i przestrzeganiem wszelkich zaleceń od lekarza może być stosowany w celu leczenia chorób tarczycy.
Poza medycyną- w celu sprawdzenia zaawansowania rozkładu skrobi
5. 1g płynu Lugola zawiera substancje czynne takie jak:
– jod 10 mg,
– jodek potasu 20 mg
Substancje pomocnicze:
– gliceryna 99,5%,
– woda oczyszczona.
6. Płynu Lugola nie można stosować w postaci nierozcieńczonej bezpośrednio na rany i oparzenia.
Przewlekłe stosowanie preparatów zawierających jod może wywołać:
-
nadczynność tarczycy,
-
trądzik jodowy oporny na leczenie,
-
alergię miejscową lub uogólnioną,
-
podrażnienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych,
-
gorączkę,
-
powiększanie węzłów chłonnych .
Przeciwwskazaniami do stosowania są:
-
nadwrażliwość na jodek potasu,
-
schorzenia płuc,
-
gruźlica,
-
niewydolność nerek,
-
jawna nadczynność tarczycy,
-
rak tarczycy.
Płynu Lugola nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci w wieku niemowlęcym i noworodkowym.
Głównym skutkiem ubocznym przedawkowania jest wyżej wspominana nadczynności tarczycy, a objawy tej choroby to:
Przechowywanie:
Lek przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Podsumowując:
Spożywanie zbyt dużej ilości jodu może mieć poważne skutki uboczne dla naszego organizmu. W przypadku niedoboru jodu powinniśmy skontaktować się z lekarzem bądź diabetologiem. Długotrwałe stosowanie leku zawierającego jod może zaburzać badania czynności tarczycy. Niedobór jodu nasila, a nadmiar jodu osłabia wrażliwość na leczenie nadczynności tarczycy tyreostatykami. Lek zawierający jod należy odstawić przed rozpoczęciem leczenia nadczynności tarczycy. Bezwzględnie nie wolno go używać ze związkami rtęci. Nie należy stosować na skórę jednocześnie z innymi lekami ani środkami kosmetycznymi.
Źródło: internet
Porady i artykuły zamieszczone w niniejszym artykule nie zastępują porady lekarskiej, stanowią jedynie źródło informacji. Przed skorzystaniem z zamieszczonych porad należy skonsultować się z lekarzem.
Operator strony nie ponosi odpowiedzialności za błędy i treści zamieszczonych przez podmioty trzecie artykułów.