Kasza jaglana, nazywana przez niektórych „królową kasz”, to jeden z najzdrowszych składników, jaki może się znaleźć w naszej diecie. Dzięki nowoczesnym trendom żywieniowym staje się na szczęście coraz bardziej popularna.
Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?
Kasza jaglana znana była już w starożytności.
Według ustaleń archeologów proso, z którego wytwarza się kaszę jaglaną, pochodzi już z czasów neolitu. W starożytnych pismach można odnaleźć zapisy o odnalezieniu na terenie obecnych Chin 50 ton tego zboża pochodzącego najprawdopodobniej z 8000r. p.n.e. Wówczas było ono uprawiane na zdecydowanie większą skalę niż ryż, ponieważ charakteryzowało się krótkim okresem wegetatywnym i było mniej wymagające w uprawie.
Drogocenne właściwości „jaglanki”
Najnowsze badania wskazują ponad wszelka wątpliwość, że kasza jaglana posiada właściwości oczyszczania organizmu z toksyn, przy czym dostarcza mu niezbędnych witamin (sporo z grupy B), soli mineralnych, białka i cennych węglowodanów złożonych. Jest nie tylko bardzo odżywcza, ale również niezwykle sycąca, bowiem składniki te uwalniają się do krwi podczas trawienia powoli, dzięki czemu zapewniają stały dopływ energii.
Kasza jaglana doskonale wpływa na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci, ponieważ zawiera spore ilości cennej krzemionki. Ponadto świetnie usuwa z organizmu nadmiar wilgoci (czyli wszelkiego rodzaju śluzu), który według Medycyny Chińskiej jest jednym z głównych i najbardziej uporczywych przyczyn nadwagi i otyłości!
Wykazuje ona również właściwości przeciwwirusowe, dlatego zalecana jest podczas przeziębień. Cynk w niej zawarty wspomaga układ odpornościowy. Pozytywne działanie obserwuje się także w odniesieniu do pracy mózgu, całego układu nerwowego, polepszania koncentracji, obniżenia ryzyka zakrzepów, a co za tym idzie udarów i zawałów (dzięki obecności lecytyny).
Ogromną zaletą tej kaszy jest również spowolnienie procesów starzenia organizmu. Kasza jaglana zawiera dużo mniej błonnika niż inne kasze, dlatego może być spożywana przez osoby mające problemy z układem trawiennym. Ponadto nie zawiera glutenu, co jest ważne w przypadku osób z celiakią lub nietolerancją tego składnika.
Jedzenie kaszy jaglanej poleca się również osobom z hipercholesterolemią (podwyższone stężenie cholesterolu LDL). Ze względu na dużą zawartość żelaza skutecznie pomaga w leczeniu niedokrwistości, powinna stanowić stały element diety u kobiet w ciąży i dzieci. Ponadto reguluje poziom hormonów, łagodząc objawy menopauzy oraz zmniejszając ryzyko wystąpienia nowotworu piersi.
W dzisiejszej diecie przeważają produkty kwasotwórcze, takie jak nabiał, słodycze, białe pieczywo, kawa, które mogą przyczyniać się do zakwaszenia organizmu. Dzięki włączeniu do diety większej ilości produktów zasadotwórczych takich jak kasza jaglana, możemy wspomóc oczyszczanie organizmu z toksyn.
Taka ilość argumentów wystarczy, byśmy na nowo wprowadzili kaszę jaglaną do naszego menu. Oryginalności mogą jej dodać przyprawy: nasze rodzime, śródziemnomorskie lub orientalne, a także oryginalne przepisy kulinarne, które podarują kaszy jaglanej nowe, ekscytujące życie, na które z pewnością zasługuje.
Idealnie ugotowana kasza jaglana
Często zdarza się, że po ugotowaniu kasza staje się cierpka i gorzka ,co zniechęca do wprowadzenia jej na stałe do naszego menu.
Aby kasza była idealnie ugotowana ,bez nuty goryczy, należy przede wszystkim kaszę przed ugotowaniem przelać na sicie zimną, a następnie gorąca wodą.
Istotne są również proporcje kaszy i wody ,czas gotowania oraz wielkość płomienia na którym gotujemy kaszę.
Proporcje gotowania:
Przygotuj:
-
Sito z drobnymi oczkami,
-
Garnek z przykrywką,
-
Sól i olej.
W garnku zagotuj wodę ze szczyptą soli i oleju – zachowując proporcje co do ilości wody i kaszy.
Na sicie opłucz ziarna kaszy pod zimną bieżącą wodą – w ten sposób pozbywamy się jej goryczy.
Po dokładnym przepłukaniu kaszy, przelej jej ziarenka wrzącą wodą.
Do wody gotującej się w garnku przesyp przygotowaną kaszę jaglaną, wymieszaj ją delikatnie, przykryj pokrywką i pozostaw na bardzo małym ogniu do czasu, gdy wsiąknie w nią cała woda – zajmie to mniej więcej 20 minut.
Ważne: aby uniknąć papki z kaszy jaglanej, nie mieszaj jej w trakcie gotowania i gotuj na wolnym ogniu.
Po wchłonięciu przez kaszę całej wody, wyłącz ogień i pozostaw kaszę jaglaną pod przykryciem na ok. 10 minut.
Wegeburgery z kaszy
Składniki na około 10 burgerów:
Składniki:
-
2 szklanki startej marchewki
-
1 ½ szklanki ugotowanej kaszy jaglanej / ¾ suchej kaszy jaglanej
-
½ szklanki prażonego słonecznika
-
½ szklanki prażonego sezamu
-
1 czerwona cebula
-
½ szklanki bułki tartej
-
¼ szklanki oleju
-
3 łyżki mąki
-
2 łyżki sosu sojowego
-
2 łyżeczki kolendry
-
2 łyżeczki pietruszki
-
łyżeczka suszonego imbiru albo 3 cm świeżego korzenia startego drobno na tarce
-
¼ łyżeczki chili
-
sól i czarny pieprz
Przygotowanie:
Wszystkie składniki wrzucamy do dużej miski i mieszamy rękami, aż do uzyskania klejącej masy. Jeżeli masa nie klei się wystarczająco, wystarczy dodać jeszcze więcej oleju i mąki.
Lepimy kotlety i układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy 30 minut w temperaturze 200 stopni, w połowie czasu pieczenia (albo po upływie 20 minut) delikatnie obracając kotlety na drugą stronę.
Porady:
Bardzo ważne jest, aby przed lepieniem burgerów umyć dłonie, nasmarować dokładnie olejem i dopiero wtedy formować burgery. Wtedy kotlety wychodzą idealnie.
Czekoladowy budyń jaglany
Składniki na 4 porcje:
-
2 ⅓ szklanki mleka roślinnego
-
⅓ szklanki kaszy jaglanej
-
15 szt.daktyli
-
1 gorzka czekolada
-
1 łyżka oleju z pestek winogron, kokosowego lub innego delikatnego w smaku
-
¼ łyżeczki soli morskiej
Przygotowanie:
Kaszę jaglaną opłukać wrzątkiem, następnie odcedzić i czynność powtórzyć. Następnie wsypać kaszę do rondelka z grubym dnem, dodać mleko, daktyle, olej i szczyptę soli. Wszystko gotować na małym ogniu, do czasu aż kasza będzie miękka, czyli przez około 15 minut.
W międzyczasie czekoladę połamać na kostki i dodać do gorącego mleka z kaszą. Intensywnie mieszać aż do czasu rozpuszczenia się czekolady, następnie zdjąć z ognia i przy pomocy ręcznego blendera wszystko zmiksować na gładki, aksamitny budyń. Jeśli okaże się za gęsty, możecie podczas blendowania dodać kilka łyżek mleka więcej. Gorący budyń podawać z ulubionymi owocami, orzechami lub bakaliami. Proste, prawda?
Sałatka z kaszy jaglanej z serem feta, suszonych pomidorów, oliwek
Składniki
Sposób przygotowania
Kaszę dokładnie płuczemy, przelewamy wrzątkiem, zalewamy dwiema szklankami wody, solimy. Gotujemy do momentu aż kasza wchłonie cała wodę. Pomidory suszone kroimy w paseczki, oliwki oraz pomidorki koktajlowe kroimy na pół. Ser feta w kostkę.
W salaterce układamy ostudzoną kasze jaglaną, następnie pozostałe pokrojone składniki i wszystko oprószamy pieprzem. Na koniec polewamy olejem z suszonych pomidorów i delikatnie mieszamy.
Rafaello z kaszy jaglanej
Składniki:
-
3/4 szklanki kaszy jaglanej
-
3/4 szklanki wiórków kokosowych
-
5 łyżek cukru pudru lub ksylitolu
-
2 łyżki mleka kokosowego
-
ok. 30g całych migdałów
-
opcjonalnie : 3 kostki białej czekolady
Wykonanie:
Kaszę jaglaną gotujemy w garnku wraz z 2,5 szklankami wody oraz mleczkiem kokosowym. Ważne aby kasza całkowicie wchłonęła wodę. Migdały zalewamy gorącą wodą, wtedy łupka zdecydowanie łatwiej zacznie od nich odchodzić. Gdy ugotowana kasza lekko przestygnie to dodajemy do niej wiórki kokosowe, posiekane migdały, cukier puder oraz opcjonalnie starte 3 kostki białej czekolady. Wszystko mieszamy za pomocą łyżki, blendujemy na jasną masę, wstawiamy do zamrażalnika na 20 minut, by kulki się ładniej formowały. Z zimnej masy jaglanej formujemy rękami kulki, które następnie należy obtoczyć w wiórkach kokosowych. Polecam gotowe kuleczki włożyć do lodówki na minimum godzinkę Smacznego!
Porady i artykuły zamieszczone w niniejszym artykule nie zastępują porady lekarskiej, stanowią jedynie źródło informacji. Przed skorzystaniem z zamieszczonych porad należy skonsultować się z lekarzem.
Operator strony nie ponosi odpowiedzialności za błędy i treści zamieszczonych przez podmioty trzecie artykułów.