W ostatnich latach średnia długość życia mężczyzn uległa wydłużeniu, jednak dalej jest ona mniejsza od średniej długości życia kobiet. Dzięki prowadzeniu wielu akcji profilaktycznych, coraz więcej mężczyzn zaczyna zwracać uwagę na swoje zdrowie, a nawet podejmują próby zmiany swojego stylu życia. Aby jak najdłużej zachować organizm w dobrej formie, wystarczy stosować kilka zasad oraz regularnie uczęszczać na badania profilaktyczne.
Zdrowie na pierwszym miejscu
Natłok codziennych obowiązków sprawia, że mężczyźni nie poświęcają odpowiednio dużo uwagi swojemu zdrowiu. Wizyty u lekarza stają się rzadkością, a stosowanie kilku podstawowych zasad wspomagających zdrowy tryb życia odchodzi w zapomnienie. Nowy rok to idealny czas, aby wprowadzić zmiany w swoim życiu i jak najdłużej zapobiegać wystąpieniu problemów zdrowotnych.
Codzienne stosowanie kilku prostych zasad pozwoli jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem:
-
aktywność fizyczna — tygodniowo poświęcaj ok. 2,5 h na aktywność fizyczną. Może to być spacer, bieganie, ćwiczenia w domu lub na siłowni, co pozwoli utrzymać sprawność fizyczną oraz odpowiednią wagę. Ruch jest szczególnie zalecany jeśli wykonujesz pracę biurową lub masz mocno ograniczony wysiłek fizyczny w ciągu dnia;
-
zbilansowane posiłki — spożywaj posiłki o odpowiedniej kaloryczności (dopasowanej do trybu życia) oraz ilości węglowodanów, białek, tłuszczy, mikro- i makroelementów oraz witamin. Unikaj zbyt dużej ilości tłustego jedzenia, które wpływa na rozwinięcie chorób, np. miażdżycy, oraz węglowodanów wpływających na zwiększenie masy ciała. Ważne, aby w diecie znalazły się warzywa, owoce, chude mięso, a także produkty z dużą ilością błonnika, który wspiera prawidłowe procesy trawienia;
-
odpowiednia ilość snu — dorosły człowiek powinien spać ok. 6–8 h dziennie, aby dać organizmowi czas na regenerację i odnowienie energii niezbędnej do funkcjonowania następnego dnia;
-
nie pal — stosowanie używek może doprowadzić do rozwoju różnych chorób, np. obturacyjnej choroby płuc, raka płuc czy udaru mózg. Dodatkowo substancje zawarte w papierosie mogą negatywnie wpływać na prostatę i prowadzić do rozwoju jej nowotworu.
Regularne wizyty u lekarza
Ważnym elementem dbania o zdrowie są wizyty u lekarza, zwłaszcza jeśli pojawią się uciążliwe dolegliwości lub wystąpią widoczne zmiany na ciele. Czas działa tutaj na niekorzyść. Odwlekanie wizyty powoduje opóźnienie nie tylko w rozpoznaniu choroby, ale również we wdrożeniu skutecznego leczenia. Co więcej, czekając, można pogorszyć swój stan zdrowia, gdyż choroba będzie miała czas na rozwinięcie się do bardziej zaawansowanego stopnia.
Należy również pamiętać o regularnym wykonywaniu badań. Narodowy Fundusz Zdrowia wskazuje, że raz do roku powinno wykonać się:
Dodatkowo należy regularnie wykonywać pomiar ciśnienia tętniczego i kontrolować wagę.
Jakie badania profilaktyczne są zalecane mężczyznom?
U mężczyzn po 40. roku życia dochodzi do wielu zmian, które mogą prowadzić do rozwoju groźnych chorób, a także negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie. Dlatego ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, które pomogą w szybkim wykryciu zmian i wdrożeniu odpowiedniego leczenia.
Badania prostaty
Prostata będąca elementem układu płciowego najczęściej narażona jest na zmiany w wyniku starzenia się organizmu. Zmniejszająca się wraz z wiekiem produkcja hormonu testosteronu, a także czynniki genetyczne czy nieodpowiednia dieta sprawiają, że dochodzi do rozrostu prostaty, która uciskając na cewkę, powoduje problemy z oddawaniem moczu. Dodatkowo rozrastające się komórki mogą mieć charakter nowotworowy. Z tego względu ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych prostaty w celu oceny jej stanu, tj.
-
badanie przez odbytnicę — ocena konsystencji gruczołu krokowego,
-
oznaczenie stężenia PSA (białka produkowanego przez komórki nowotworowe prostaty).
Badania jąder
Rak jąder jest kolejnym nowotworem, który może dotknąć mężczyzn. W wykryciu tego typu raka najważniejsze jest samobadanie jąder raz w miesiącu, które powinno się przeprowadzać już po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Takie badanie najlepiej wykonywać po lub w trakcie ciepłego prysznica/kąpieli, które spowodują rozluźnienie mięśni podtrzymujących jądra i ułatwią wykonanie badania. Każde jądro należy badać obiema rękami, przez przesuwanie go między kciukami a pozostałymi palcami, jednocześnie delikatnie uciskając. W przypadku wyczucia jakichkolwiek zmian w postaci zgrubień czy guzka, jak najszybciej udaj się do lekarza, gdyż mogą to być początki nowotworu, a szybkie jego wykrycie daje możliwość całkowitego wyleczenia.
KATARZYNA PIETROŃ
farmaceuta
Porady i artykuły zamieszczone w niniejszym artykule nie zastępują porady lekarskiej, stanowią jedynie źródło informacji. Przed skorzystaniem z zamieszczonych porad należy skonsultować się z lekarzem.
Operator strony nie ponosi odpowiedzialności za błędy i treści zamieszczonych przez podmioty trzecie artykułów.