Chusta trójkątna
Chusty trójkątne, które dostępne są w ofercie apteki wysyłkowej stosować można również do opatrywania ran jako barierę oddzielającą ranę od drobnoustrojów i zabrudzeń. Należy jednak pamiętać, by nigdy nie stosować ich bezpośrednio na ranę. Uszkodzoną skórę należy zabezpieczyć np. jałowym kompresem lub gazą opatrunkową. Niejałowy materiał może zawierać zanieczyszczenia, które przeniesione na ranę mogą spowodować stan zapalny.
Cechy chust trójkątnych:
-
Obszyte brzegi – dzięki czemu zmniejsza się ryzyko uszkodzenia chusty (rozdarcia)
-
Miękki materiał – nie podrażniający skóry
-
Wykonane z gazy bawełnianej – oddychający materiał, dzięki któremu minimalizowane jest ryzyko odparzenia skóry
-
Lekka – zaleta zarówno dla osób, które mają je w swoim wyposażeniu (apteczce, torebce czy saszetce) oraz poszkodowanych
W zależności od zastosowania chusta może być użyta ponownie (po odpowiednim oczyszczeniu materiału) – np. jeśli została użyta jako temblak podtrzymujący kończynę unieruchomioną gipsem lub jednorazowo – jeśli chusta była użyta do opatrzenia rany w związku z czym została narażona na przedostanie się drobnoustrojów.
Ten wyrób medyczny może być niezwykle pomocny zarówno w domu, pracy jak i w przypadku wypadku komunikacyjnego dlatego warto dodać go do wyposażenia apteczki.
Koc ratunkowy
To kolejny produkt, który jest niezwykle pomocny m.in. w wypadkach komunikacyjnych. Pomaga utrzymać ciepłotę organizmu (lub nie dopuścić do przegrzania) w czasie oczekiwania na specjalistyczną pomoc. Przy odpowiednim stosowaniu zapewnia poszkodowanemu komfort termiczny. Przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją obsługi producenta w celu prawidłowego użycia wyrobu medycznego. Należy pamiętać, że koc ma dwie strony o różnych kolorach i zastosowaniach. W celu ochrony przed wyziębieniem należy poszkodowanego okryć złotą stroną do góry (srebrną do ciała), a przed przegrzaniem – srebrną stroną do góry (złotą do ciała). Koc chroni również przed wilgocią i wiatrem – należy nim owinąć osobę, która doznała urazu, pamiętając jednak, by twarz pozostała odkryta. W celu zapobiegnięcia zsunięcia się koca należy brzegi związać lub skleić np. plastrem.