Dezynfekcja – czym jest i dlaczego jest tak ważna?
Do niszczenia drobnoustrojów i usuwania ich form przetrwalnikowych z różnych powierzchni służą specjalistyczne środki do dezynfekcji i sterylizacji z apteki takie jak aerozol dezynfekujący oraz płyn do odkażania skóry i ran. Ich działanie zależy przede wszystkim od składu chemicznego oraz od ilości substancji aktywnych. Nieprawidłowe stosowanie tego rodzaju produktów może stanowić zagrożenie dla zdrowia, dlatego przed użyciem należy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na etykiecie.
Preparaty służące do redukowania liczby chorobotwórczych mikroorganizmów mogą być używane w warunkach domowych, przemysłowych, a także w obszarze spożywczym. Aerozole dezynfekujące na skórę sprawdzą się np. w restauracjach, sklepach, salonach fryzjerskich, gabinetach masażu, szkołach, przedszkolach, placówkach medycznych. Ze sprayów i płynów można korzystać wszędzie tam, gdzie wymagane jest częste odkażanie rąk.
Środki do dezynfekcji i sterylizacji skóry
W składzie środków do dezynfekcji i sterylizacji znajdują się substancje, które są w stanie inaktywować gronkowce, grzyby, a także szereg różnego rodzaju wirusów (w tym HIV, HCV, HBV, rota wirus). W aptece dostępne są także specjalistyczne płyny do stosowania na skórę i rany, które zawierają w składzie związki biologicznie czynne wykazujące wysoką aktywność wobec prątków gruźlicy, bakterii gram-dodatnich i gram-ujemnych, a także wobec drożdżaków.
Do chirurgicznego odkażenia naskórka można wykorzystać także aerozol dezynfekujący ze składnikami działającymi na wirusy otoczkowe i nieotoczkowe zbudowane z kwasów nukleinowych oraz płaszcza białkowego. Receptury niektórych środków do dezynfekcji i sterylizacji zostały wzbogacone o glicerynę. Ta bezbarwna i bezwonna substancja ma za zadanie przede wszystkim nawilżać i pielęgnować skórę, a także wspomagać utrzymanie jej prawidłowego poziomu wilgotności. Tego typu płyny i aerozole dezynfekujące są odpowiednie dla lekarzy, stomatologów, pielęgniarek oraz osób z wrażliwym naskórkiem.
Jodyna do dezynfekcji skóry i błon śluzowych
Specjalistyczne środki do dezynfekcji i sterylizacji ran z apteki bardzo często zawierają w składzie związki jodu. W porównaniu z chlorem mogą wykazywać lepsze działanie bakteriobójcze w stosunku do bakterii, prątków oraz wirusów. Aerozol dezynfekujący na bazie tego pierwiastka śladowego zwykle jest bezwonny i odznacza się niewielką toksycznością.
Do najbardziej znanych preparatów jodowych należy płyn do dezynfekcji skóry i ran z jodkiem potasu. Może być on stosowany zewnętrznie w przypadku niewielkich uszkodzeń naskórka takich jak zadrapania, otarcia, drobne skaleczenia. Wskazaniem do użycia takiego środka do sterylizacji może być również odkażenie nieuszkodzonej powierzchni ciała np. przed zabiegiem chirurgicznym.
Aerozole dezynfekujące do użytku zewnętrznego na rany
W celu dekontaminacji, oczyszczenia i nawilżenia uszkodzonego naskórka można zastosować nie tylko płyn, ale także aerozol dezynfekujący. Taki środek do sterylizacji skóry może pomóc w usunięciu pozostałości tkanek martwiczych oraz w utrzymaniu odpowiedniego balansu w ranie. W aptece dostępne są między innymi preparaty do dezynfekcji z chlorowodorkiem oktenidyny. Substancja ta wykazuje działanie odkażające i jest wskazana w szczególności do pielęgnacji ran ziarninujących oraz pokrywających się nabłonkiem.
Produkty oraz preparaty do odkażania i dezynfekcji
W różnych sytuacjach w miejscach publicznych, jak i w warunkach domowych może się zdarzyć, że tego rodzaju artykuły i środki higieniczne okażą się niezbędne. Zamieszczone tu produkty wykorzystywane są również w placówkach służby zdrowia czy gabinetach lekarskich albo kosmetycznych.