Elektrolity dla dzieci, kiedy, na co zwrócić uwagę przy doborze- praktyczne porady
Elektrolity mają za zadnie korygować utratę płynów i elektrolitów, zwłaszcza przy biegunce. Nie wolno ich rozcieńczać, dodawać do słodkich napojów, ani dosładzać. Należy podawać je małymi porcjami w krótkich odstępach czasu.
Sposób zastosowania poszczególnych preparatów opisany jest na opakowaniu. Ilość płynu, saszetek, czy też tabletek zależne jest od:
- stopnia odwodnienia organizmu
Objawami, które mogą świadczyć o odwodnieniu to przede wszystkim: apatia, brak energii, mocz o ciemnym zabarwieniu i jest go niewiele, senność, bądź rozdrażnienie, utrata masy ciała, suchość ust.
Odwodnienie jest efektem wystąpienia biegunki i wymiotów. Dziecko powinno w tym czasie pić jak najwięcej wody, oraz mieć podawane elektrolity.
Rodzaje i przyczyny odwodnienia organizmu u dzieci.
Wyróżniamy następujące rodzaje odwodnienia:
- hiperosmolarne – cechuje się większą utratą wody niż elektrolitów
- hipoosmolarne – cechuje się większą utratą elektrolitów
- izoosmlorarne – cechuje się taką samą ilością utraconych elektrolitów co wody
Należy pamiętać, że nawadnianie jest procesem długofalowym. Warto też, upewnić się, że dziecko nie cierpi na żadną alergię czy nadwrażliwość na którykolwiek ze składników zawarty w tego typu środkach. Odwodnienie u maleństwa powinno skłonić nas do wizyty u lekarza, w sytuacji gdy biegunka i wymioty są nasilone, a dziecko odmawia picia płynów i jedzenia. W przypadku gdy nastąpi wyraźne osłabienie i omdlenie, powinno się czym prędzej udać do lekarza.