Katar – rodzaje, objawy, leczenie
W ujęciu medycznym katar jest ostrym nieżytem błony śluzowej nosa. Ze względu na czynnik wywołujący to schorzenie wyróżnia się trzy podstawowe typy:
- wirusowy – odznaczający się wyciekiem wodnistej wydzieliny, uporczywym kaszlem, niekiedy gorączką i zapaleniem ucha,
- bakteryjny – jego specyfiką jest występowanie śluzu i ropy spływającej po tylnej części gardła,
- alergiczny – przejawiający się zatkanym nosem, łzawieniem oczu i ciągłym kichaniem.
W przypadku pojawienia się pierwszych objawów można zastosować krople do czyszczenia uszu, aerozole, spraye, roztwory do inhalacji z antybiotykiem, tabletki, ampułki. Bez recepty dostępne są również maści i żele do smarowania klatki piersiowej na noc, saszetki do przygotowania płynu do płukania zatok. Zawarte w produktach czynne substancje mogą pomóc w przezwyciężeniu stanów zapalnych, gorączki i uśmierzeniu bólu.
Zastosowanie właściwej metody terapii stanów chorobowych zapobiega nosicielstwu oraz ogranicza ewentualne powikłania. W pierwszej kolejności co do zasady stosuje się leczenie objawowe. W tym celu pomocna może okazać się nebulizacja. To rodzaj kuracji, której specyfiką jest dostarczenie zatkanym drogom oddechowym antybiotyku lub kropli do czyszczenia drogą inhalacyjną. Ze względu na dużą powierzchnię wchłaniania i znacznie rozbudowany system naczyń włosowatych, wziewne (parowe) podanie do nosa i dróg oddechowych preparatu może pomagać w dobrej dyfuzji medycznego roztworu.
Przyczyny stanów zapalnych ucha
Wśród diagnozowanych czynników sprawczych stanów zapalnych i bólowych uszu zalicza się m.in.:
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybiczne,
- stosowanie sprayów, leków z antybiotykiem bez recepty niezgodnie z zaleceniami producentów,
- schorzenia dróg oddechowych,
- ciała obce znajdujące się w jamie bębenkowej,
- wlewanie do przewodu słuchowego niewłaściwych kropli do czyszczenia zatkanych uszu,
- urazy o charakterze akustycznym, ciśnieniowym, termicznym.
W zależności od stwierdzonej przyczyny infekcji do kuracji włącza się odpowiednie antybiotyki na receptę lub tabletki, spraye i preparaty dostępne w aptekach.
Leczenie, higiena, profilaktyka zdrowotna nosa i uszu
Pacjenci mają do wyboru różne leki dostępne bez recepty. Można je stosować zarówno do codziennej higieny, jak i leczenia objawowego oraz minimalizowania potencjalnych powikłań. Do czyszczenia zatkanego wewnętrznego przewodu – pomocne mogą okazać się krople. Kompozycje ekstraktów olejowych rozpuszczają zalegającą woskowinę, pielęgnują i natłuszczają skórę małżowiny.
W kuracji stanów zapalnych oraz do ogólnej profilaktyki można zastosować spray do uszu o właściwościach przeciwzapalnych i bakteriobójczych. Może pomagać on łagodzić dolegliwości związane z bólem i obrzękiem.
W objawowym leczeniu kataru można także stosować izotoniczny roztwór soli mineralnych. Preparat zawiera wodę morską bogatą w cenne mikroelementy. Wyrób jest przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W zależności od zaleceń producenta może on być wykorzystywany do codziennej higieny osobistej, nawilżania suchej śluzówki, czyszczenia nosa i zatok oraz łagodzenia dolegliwości związanych z działaniem alergenów.
W ogólnej profilaktyce zdrowotnej istotną rolę odgrywa codzienna higiena nosa i uszu. Do wyboru są różne artykuły. Bez recepty można kupić spray do nawilżania. Na zatkany przewód słuchowy dostępne są krople.
Artykuły do higieny nosa i uszu
O te części ciała również należy dbać na co dzień. Produkty przeznaczone do higieny nosa i uszu to m.in. preparaty służące od ich oczyszczania. W aptece internetowej znajdują się również środki udrażniające np. zatoki z nadmiernej wydzieliny oraz zalegającego śluzu, oraz krople lub inne preparaty przydatne podczas różnych infekcji. Przed hałasem za to mogą ochronić specjalne zatyczki.