Jaki inhalator wybrać?
Wybierając inhalator trzeba mieć na uwadze potrzeby użytkownika, jego schorzenia oraz jaka substancja będzie podawana. Dostępne są trzy podstawowe grupy inhalatorów:
Inhalatory tłokowe, pneumatyczne, kompresorowe
Inhalatory tłokowe są najbardziej popularne i to one cieszą się największym uznaniem wśród lekarzy i pacjentów. Nie mają przeciwwskazań, mogą je stosować zarówno niemowlęta, osoby dorosłe jak i w podeszłym wieku. Przy ich użyciu, drogą wziewną, można podać: leki, antybiotyki, sól fizjologiczną, mgiełki oraz wszelakie substancje przeznaczone do leczenia za pomocą nebulizacji. Zaletą jest ich cena – są stosunkowo tanie i trwałe, minusem natomiast jest ich głośniejsza praca (w stosunku do ultradźwiękowych)
Inhalatory ultradźwiękowe
Inhalatory ultradźwiękowe są małe i cechuje je cichy tryb pracy (brak sprężarki, czyli kompresora). Sprzęt natomiast nie pozwala podać wszystkich leków: steroidów, większości antybiotyków i innych zawiesin (np. budezonid) Nie zaleca się również stosowania u dzieci poniżej 1. roku życia. Praca takiego inhalatora opiera się na obecności przetwornicy, dzięki której fale dźwiękowe rozpraszają cząsteczki aerozolu.
Inhalator DPI proszkowy
Inhalator proszkowy jest małym i prostym w obsłudze urządzeniem, do którego umieszczamy kapsułkę lub tabletkę leku. Przy użyciu wraz z skoordynowanym wdechem pacjenta, uwalnia się dawka leku. Sprzęt nie sprawdzi się u osób niewspółpracujących , tzn. u małych dzieci, osób starszych i u chorych z zaburzonymi funkcjami oddechu.
Inhalator membranowy
Inhalator siateczkowy jest urządzeniem podobnym do inhalatora ultradźwiękowego, jednak różni się od niego tym, że do stworzenia aerozolu wykorzystuje nie ultradźwięki, a wibracje wprawiające membranę w ruch. Natężenie nebulizacji regulujemy pod kątem indywidualnych potrzeb. Przy stosowaniu nie należy używać w nim niektórych substancji, np. olejków eterycznych, związków pentamidyny czy roztworów wzbogaconych kwasem hialuronowym.
Komora inhalacyjna
Komora inhalacyjna nie jest inhalatorem. Za jej pomocą podawany jest lek z inhalatora ciśnieniowego. Komora ułatwia podaż odpowiedniej ilości leku do płuc zwłaszcza tym osobom, które mają problem z koordynacją wdechu podczas używania samego inhalatora.
Inhalacja – wskazania
Dlaczego warto podawać leki drogą wziewną? Najważniejszą zaletą tej metody jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia skutków ubocznych, które charakteryzują leki podawane doustnie. Środki w postaci aerozolu omijają układ pokarmowy, dzięki czemu nie narażają jego poszczególnych elementów.
Odpowiednio dobrany inhalator poprawia jakość życia osób cierpiących na przewlekłe schorzenia układu oddechowego. Tego rodzaju produkty mają też zastosowanie w przypadku osób zdrowych, które przebywają często w zakurzonych, zadymionych pomieszczeniach o obniżonej wilgotności, przez co są narażone na ryzyko zachorowania.
Inhalatory może stosować każdy. Podczas zakupu należy tylko zwrócić uwagę, czy wybrany model jest dostosowany do dziecka w konkretnym wieku. Nowoczesne sprzęty umożliwiają prowadzenie leczenia farmakologicznego również u osób, które mają problem z koordynacją wdechowo-wydechową, przez co mogą być stosowane nawet u najmłodszych dzieci, które nie zawsze chętnie współpracują.
Inhalatory są niezastąpionym sprzętem w leczeniu stanów zapalanych górnych i dolnych dróg oddechowych. Wykorzystają go i poczują jego pozytywny wpływ osoby cierpiące na alergie, astmę czy anginę.
Inhalacja jak i nebulizacja, mogą zwiększyć skuteczność terapii zwłaszcza w przypadku chorób konkretnego odcinka dróg oddechowych. Jest to forma bezpieczna, działająca punktowo w miejscu podania i w niewielkim stopniu wchłania się do krwi. Podanie w ten sposób lekarstwa omija inne narządy i jest rozwiązaniem dla osób które nie tolerują tabletek bądź syropów. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Lek w postaci aerozolu w dużym stężeniu przedostaje się do płuc, co powoduje oszczędność – zmniejsza jego zużycie. Użycie inhalatora nie należy do czynności skomplikowanych
Na co zwracać uwagę przy zakupie inhalatora?
Przy zakupie inhalatora ważne są:
-
parametry techniczne – MMAD i frakcja respirabilna (FR)
-
prędkość przepływu powietrza i prędkość nebulizacji. Optymalna prędkość nebulizacji to 0,29-0,35 ml/min.
-
poziom głośności (optymalnie ok. 50-55 dBa) i czas ciągłej
W naszym asortymencie widoczne są także dodatkowe akcesoria, między innymi maseczki, których zakup pozwoli korzystać z jednego urządzenia nie tylko większej ilości osób. Inhalacje w domu to profilaktyka, ale również wsparcie leczenia schorzeń dróg oddechowych.