Jednym z najczęstszych objawów chorób układu oddechowego jest odruch kaszlowy. Do jego pojawienia się zwykle prowadzą infekcje wirusowe i bakteryjne. Leki na kaszel występują w różnych wersjach, zarówno w formie kapsułek i tabletek musujących, jak i kropli oraz mocnych syropów przeciwkaszlowych do picia. Niektóre preparaty zwiększają wydzielanie śluzu w płucach i ułatwiają jego transport, inne natomiast zmniejszają częstotliwość napadów nieproduktywnego kaszlu. Wszystkie są przeznaczone do stosowania doraźnego w przebiegu przeziębienia, grypy i nieżytów górnych dróg oddechowych.
Jakie są przyczyny i rodzaje kaszlu?
Występowanie odruchu kaszlowego jest częstym symptomem chorób układu oddechowego. Objaw ten może przybierać formę mocnych duszących napadów lub pojedynczych pokasływań. Najprostszym sposobem określenia, z jakim wariantem mamy do czynienia, jest sprawdzenie, czy pacjent odkrztusza jakąś wydzielinę, czy nie. Wówczas łatwiej wybrać odpowiednie tabletki lub syrop na kaszel.
Przyczyny wzmożonego odruchu kaszlowego mogą być różne. Najczęściej są to infekcje wywoływane przez wirusy i bakterie, którym mogą towarzyszyć gorączka, ból głowy, drapanie w gardle oraz ogólne złe samopoczucie. Gdy objawy przybierają na sile, można zastosować mocny syrop przeciwkaszlowy i lek przeciwzapalny. Odruch kaszlowy może być również wywołany przez dym tytoniowy, zanieczyszczone powietrze oraz pyłki roślin.
Leki na kaszel – tabletki, syropy, krople doustne
W leczeniu objawowym zakażeń układu oddechowego najczęściej stosuje się roztwór w postaci zawiesiny lub tabletki. Leki przeciwkaszlowe są opracowywane m.in. na bazie ziół. Do takich komponentów należy przede wszystkim wyciąg z tymianku, podbiału, prawoślazu, eukaliptusa, macierzanki. Częstym składnikiem tabletek i leków na kaszel jest też porost islandzki, który wykazuje właściwości nawilżające, przeciwzapalne oraz osłaniająco-powlekające. Mocny syrop przeciwkaszlowy może ponadto zawierać chlorowodorek ambroksolu, organiczny związek chemiczny występujący naturalnie w krzewie Adhatoda vasica pochodzącym z Azji Południowej.