Czym jest koenzym Q10 i jakie ma działanie?
Ubichinon po raz pierwszy został wyizolowany przez biochemika Fredericka Crane w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Ta rozpuszczalna w tłuszczach cząsteczka występuje niemalże w każdej komórce ludzkiego ciała. Podstawową funkcją koenzymu Q10 określanego mianem eliksiru młodości jest wspieranie produkcji ATP, związku stanowiącego podstawowy nośnik energii w organizmie. Ponadto jego działanie jest związane z neutralizowaniem wolnych rodników tlenowych, które są odpowiedzialne za procesy związane ze starzeniem.
Uzupełnienie niedoboru ubichinonu jest możliwe poprzez stosowanie odpowiednich preparatów z apteki. Koenzym Q10 100 mg czy 200 mg w postaci kapsułek lub tabletek do ssania według opinii lekarzy może pomóc m.in. w uregulowaniu mechanizmów zachodzących w skórze, w zwiększeniu biosyntezy kwasu hialuronowego, a także w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Ponadto dzięki działaniu regeneracyjnemu tabletki do ssania mogą stanowić wsparcie dla procesów związanych z odbudową komórek naskórka oraz szybszym gojeniem się ran.
Kiedy można rozważyć wprowadzenie do diety koenzymu Q10?
Jak pokazują opinie lekarzy, koenzym Q10 w postaci kapsułek czy tabletek do ssania 100 mg lub 200 mg może być przyjmowany w szczególności przez osoby po trzydziestym roku życia. To właśnie wtedy maleje zawartość ubichinonu w organizmie, którego odpowiedni poziom jest niezbędny dla prawidłowej pracy wielu układów i narządów wewnętrznych. Spadek jego stężenia i osłabione działanie często obserwuje się także u sportowców oraz osób prowadzących aktywny tryb życia.
Po tabletki do ssania zawierające koenzym Q10 w ilości 100 mg lub 200 mg mogą też sięgnąć osoby, które obserwują u siebie takie objawy jak zaburzenia pracy serca, obniżenie odporności, chroniczne zmęczenie oraz przewlekły ból mięśniowy. Preparaty z ubichinonem ze względu na wielokierunkowe działanie nie powinny być stosowane na własną rękę. Najlepiej przyjmować je po wcześniejszym zasięgnięciu opinii lekarza. Nadmiar tego związku nie jest korzystny dla zdrowia. Jego zbyt wysoki poziom może powodować m.in. problemy ze snem, zaburzenia funkcji poznawczych, bóle i zawroty głowy oraz utratę apetytu.
Koenzym Q10 w kapsułkach, tabletkach do ssania, płynie
Wraz z wiekiem maleje stężenie ubichinonu w organizmie. Zaburzenia związane z jego niedoborem dotyczą głównie spadku produkcji ATP oraz wzmożonego wytwarzania wolnych rodników. By wesprzeć produkcję i działanie tego związku, można zastosować koenzym Q10 z apteki 100 mg lub 200 mg. Tabletki do ssania, kapsułki i płyny doustne mogą pomóc w uregulowaniu gospodarki energetycznej oraz w zmniejszeniu uczucia zmęczenia i znużenia fizycznego. Ponadto, jak wskazują opinie lekarzy, mogą stanowić wsparcie dla przebiegu procesów podziałów komórkowych oraz w syntezie białek podporowych.
W składzie kapsułek i tabletek do ssania z ubichinonem w ilości 100 mg lub 200 mg często można znaleźć również witaminę E oraz wyciąg z głogu. Substancje te mogą wspomóc wydolność serca oraz utrzymanie prawidłowego poziomu ciśnienia tętniczego krwi. Preparaty z koenzymem Q10 o działaniu antyoksydacyjnym zgodnie z opiniami lekarzy mogą być stosowane przez osoby powyżej czterdziestego roku życia, które pragną zadbać o układ krążenia, pracę mięśni oraz właściwe dotlenienie komórek.