Kolka skąd się bierze i jak pomóc dziecku
Do tej pory nie ustalono jednoznacznej przyczyny pojawiania się kolki u niemowląt. Przypuszcza się, że jest ona przyczyną niedojrzałego układu pokarmowego. Dodatkowo za kolkę może odpowiadać zbyt duża ilość powietrza, która jest połykana przez malucha podczas karmienia (zbyt łapczywe jedzenie, nieodpowiednia pozycja przy karmieniu). Udział swój mają też alergie (na krowie mleko spożywane przez matkę) oraz niedobór laktozy. Kolka u niemowlaka występuję w pierwszych miesiącach życia, zazwyczaj między 3 tygodniem a 5 miesiącem życia).
Rodzice sięgają po środki, których składniki pomagają załagodzić objawy.
Wskazane jest również wyeliminowanie z jadłospisu matki, produktów powodujących dolegliwości u maleństwa.
Dodatkowo zaleca się nie przegrzewania dziecka, zastosowanie delikatnego masażu brzuszka, ograniczenia bodźców z otoczenia, kołysanie.
Atak kolki występuje zazwyczaj po karmieniu i nie towarzyszą jemu inne objawy, takie jak podwyższona temperatura.
Kryteria rozpoznania dolegliwości kolkowych?
Rodzic, który nie zna przyczyny nagłego bóli i płaczu dziecka często decyduje się na wizytę lekarską, czy też teleporadę.
Pediatra kieruje się następującymi kryteriami:
- Nawracający, gwałtowny płacz dziecka, któremu towarzyszy drażliwość i grymaszenie. Ataki płaczu pojawiają się cyklicznie, regularnie. Objawom towarzyszy brak możliwości ukojenia bólu i silne prężenie ciała, które świadczy u narastającym bólu.
- Objawy pojawiają się u dziecka nagle, po ukończeniu około 4 tygodnia życia,
- Niemowlę jest zdrowe, jego rozwój przebiega prawidłowo. Dziecko nie ma dodatkowe dolegliwości, jak gorączka, nieregularny oddech oraz krwiomocz. Pojawiają się tylko epizody z napadowym płaczem.
Najczęściej dostępne są krople na kolkę dziecięcą, jednak dostępne są także emulsje oraz zawiesiny do podania doustnego.