Czym są minerały i jaką pełnią funkcję w organizmie?
Mianem minerałów określa się substancje, bez których organizm człowieka nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Spożywanie wysoko przetworzonych produktów, stres oraz stosowanie używek powoduje, że wiele osób zmaga się z niedoborem składników mineralnych. W takiej sytuacji najczęściej zaleca się stosowanie odpowiednich suplementów diety oraz preparatów dla kobiet lub dla mężczyzn. Tabletki lub kapsułki z witaminami mogą wspomóc prawidłowe funkcjonowanie serca, mózgu, wątroby oraz wielu innych narządów wewnętrznych.
Zgodnie z zasadami piramidy zdrowego odżywiania jadłospis powinien uwzględniać m.in. takie składniki jak magnez, wapń, potas, cynk, selen, żelazo, jod, kwas askorbinowy, cholekalcyferol. To właśnie te witaminy i minerały najczęściej zawierają suplementy diety z apteki. Preparaty dla kobiet i mężczyzn w postaci tabletek mogą też pomóc w dostarczeniu do organizmu fosforu, siarki, chromu, miedzi, krzemu oraz manganu. Pierwiastki te uczestniczą w wielu procesach biochemicznych, aktywują enzymy i odgrywają istotną rolę w przewodnictwie nerwowym.
Jakie objawy mogą wskazywać na niedobór minerałów w diecie?
Zbyt mała ilość witamin i pierwiastków śladowych w jadłospisie może osłabić metabolizm i spowodować, że system immunologiczny nie będzie funkcjonował prawidłowo. W takiej sytuacji można sięgnąć po tabletki zawierające minerały i witaminy w zrównoważonych proporcjach. Suplementy diety i preparaty dla kobiet oraz mężczyzn mogą pomóc w poprawieniu stężenia najważniejszych składników odżywczych. Ich właściwa ilość w diecie może stanowić wsparcie dla prawidłowego działania układu krążeniowego, krwiotwórczego, nerwowego czy mięśniowo-szkieletowego.
Do innych objawów mogących wskazywać na niedobór minerałów należą problemy z pamięcią i koncentracją, przewlekłe zmęczenie, skurcze mięśni, obniżenie nastroju oraz pogorszenie gojenia ran. W przypadku braku magnezu, wapnia czy potasu mogą pojawić się kłopoty trawienne, zaburzenia pracy serca oraz drętwienie kończyn. Zastosowanie odpowiednich preparatów i suplementów diety w postaci tabletek potencjalnie wspomoże uzupełnianie niedoborów, kiedy nie jest możliwe wyrównanie ich jedzeniem.
Suplementy diety z minerałami dla kobiet i mężczyzn
U poszczególnych płci zapotrzebowanie na składniki mineralne jest nieco inne. Minerały dla kobiet najczęściej występujące w preparatach w postaci tabletek to m.in. magnez, żelazo, wapń oraz jod. Oprócz tego panie powinny zwrócić szczególną uwagę na regularne dostarczanie organizmowi witamin z grupy B. Duże zapotrzebowanie na niacynę, tiaminę i kwas foliowy mają m.in. weganki oraz wegetarianki. Z kolei za najistotniejsze minerały dla mężczyzn uchodzą takie pierwiastki jak selen, cynk oraz mangan. Ilość tych związków w diecie powinna być uzależniona od wieku, stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej.
W przypadku niedoborów witamin lub składników mineralnych u kobiet czy mężczyzn w pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę problemu. Niekiedy konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych i wzbogacenie jadłospisu w konkretne produkty spożywcze. Następnym krokiem może być sięgnięcie po tabletki, preparaty w postaci płynów i suplementy diety z apteki. Ich przyjmowanie zawsze należy jednak skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.