Opaski ortopedyczne
Każdemu z nas mogą przytrafić się kontuzje. Przy zwykłych czynnościach, typu spacer, bądź przy wykonywaniu ćwiczeń fizycznych zdarzają się skręcenia, zwichnięcia czy uszkodzenia ścięgien bądź wiązadeł. W przypadku takich obrażeń pomocne mogą okazać się opaski ortopedyczne, które mają za zadanie usztywnić bolące miejsce, a także minimalizować obrzęki. Również po zdjęciu opatrunku gipsowego, bądź po operacjach czasami zalecane jest ich stosowanie. Mają one za zadanie ustabilizować, a także chronić oraz wzmocnić uszkodzone miejsce. Stosują je także sportowcy – profilaktycznie podczas treningów, jak i wtedy, gdy pojawi się lekki ból.
Należy jednak pamiętać o odpowiednim dobraniu rozmiaru opaski – zbyt ciasny wyrób może pogorszyć krążenie krwi.
Temblak
Temblaki pomagają stabilizować kończynę, podtrzymywać ją i odciążać. Produkt przydatny jest również jako wspomaganie leczenia ręki zwichniętej w obrębie stawów łokciowego, barkowego czy też ramiennego.
Zimą, gdy w wyniku poślizgnięcia i upadku dochodzi do zwichnięcia, stłuczenia czy też złamania, latem przy zwiększonej aktywności fizycznej, gdy stawiamy na sport co nierzadko prowadzi do różnorodnych urazów, pomocą w leczeniu, jak i na etapie rehabilitacji może być temblak. Uszkodzenia w obrębie kończyny górnej mogą wymagać długotrwałej rehabilitacji. Temblak pomaga stabilizować kończynę, podtrzymywać ją i odciążać. Stosuje się go w stanach zapalnych oraz urazach tkanek miękkich, kiedy ręka powinna być ustabilizowana w określonej pozycji oraz częściowo unieruchomiona.
Temblak wykonywany jest z przewiewnej siatki, która w szczególności sprawdza się upalnym latem, bądź z włókniny polipropylenowej. Ważnym elementem jest także pasek, który otacza kark. Najlepiej by posiadał osłonę, dzięki czemu zapobiegnie powstawaniu obtarć i uszkodzeń naskórka.
Pasy ortopedyczne
Pasy ortopedyczne mają działanie wspomagające w leczeniu bólu, a ich zadaniem jest zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz odciążenie poszczególnych części ciała. Mają za zadanie zabezpieczać newralgiczne miejsca po zabiegach w jamie brzusznej. Pasy ułatwiają bezpieczne poruszanie się i zmniejszają ryzyko wystąpienia przepukliny pooperacyjnej po zabiegach w obrębie jamy brzusznej. Wykazuje również działanie wspomagające podczas leczenia objawów rwy kulszowej. W przebiegu chorób zapalno-zwyrodnieniowych działa natomiast osłaniająco i wpływa na zmniejszenie odczuwania bólu.