Rękawice jednorazowe stosowane są powszechnie – zarówno w laboratoriach, punktach pobrań, placówkach medycznych, ale również w gabinetach kosmetycznych, w firmach zajmujących się przetwarzaniem żywności czy gospodarstwach domowych. W czasie zwiększonej zachorowalności (np. na grypę) stanowią podstawowy artykuł ochrony osobistej. Jedną z największych zalet tych rękawic jest różnorodność ich zastosowania – używać ich można zarówno do malowania włosów jak i przesadzania kwiatów, do sprzątania, a także w kuchni np. przy obieraniu warzyw. Dzięki temu cieszą się one nie słabnącą popularnością.
Rękawice jednorazowe dzielimy na:
Rękawice lateksowe
Rękawice lateksowe jałowe (np. chirurgiczne) są najczęstszym wyborem w środowisku medycznym. Stanowią one podstawowy element wyposażenia pracowników medycznych i muszą zapewniać ochronę przed niebezpiecznymi substancjami, wirusami, bakteriami oraz przenoszeniem drobnoustrojów. Materiał, z którego są zrobione (naturalny lub syntetyczny kauczuk) umożliwia wykonywanie precyzyjnych ruchów dzięki temu, że jest rozciągliwy i dopasowuje się do rąk. Jest to bardzo ważne przy wykonywaniu czynności, w których najmniejszy błąd ma znaczenie. Rękawice lateksowe niejałowe (pudrowe i bezpudrowe) są trwałe i wygodne, dlatego używane są m.in. w gabinetach kosmetycznych, salonach fryzjerskich czy gospodarstwach domowych. Minusem rękawic lateksowych jest tendencja do uczuleń – nie każdy może je nosić bez ryzyka wystąpienia objawów typu pokrzywa, świąd czy zaczerwienienie skóry.
Osoby, które nie mogą używać rękawic lateksowych mają do wyboru kolejne dwa rodzaje rękawic niezawierających lateksu – winylowe i nitrylowe.
Rękawice nitrylowe
Rękawice nitrylowe stanowią alternatywę dla rękawic lateksowych, z uwagi na zminimalizowanie ryzyka reakcji alergicznej. Na rynku najczęściej występują rękawice nitrylowe bezpudrowe, które są najlepszym rozwiązaniem dla osób ze skłonnością do alergii lub z alergią na lateks lub puder. Mimo, iż materiał, z którego są wykonane nie jest tak rozciągliwy jak lateks to – przy wyborze odpowiedniego rozmiaru – zapewniają doskonałą wrażliwość dotykową. Rękawice nitrylowe są elastyczne, mocne oraz wykazują dużą odporność w styczności z preparatami chemicznymi. Stosowane są m.in. w placówkach i laboratoriach medycznych, gabinetach kosmetycznych, obiektach gastronomicznych i w gospodarstwach domowych.
Rękawice winylowe
Rękawice winylowe są najmniej wytrzymałe na rozdarcia, ponieważ materiał, z którego zostały wykonane jest najmniej elastyczny. Bardzo ważne jest więc dobranie odpowiedniego rozmiaru, aby używanie ich było komfortowe. Rękawice te dzielimy na pudrowe i bezpudrowe. Rękawice winylowe bezpudrowe nie zawierają substancji uczulających dlatego mogą stanowić alternatywę dla rękawic lateksowych.