Akcesoria medyczne do użytku w domu i w placówkach ochrony zdrowia
Większość sprzętów do rehabilitacji i akcesoriów medycznych to profesjonalne produkty przeznaczone do użytku w szpitalach oraz przychodniach lekarskich. Nierzadko korzysta z nich też gabinet rehabilitacyjny czy salon fizjoterapii. Wśród nich dostępne są także urządzenia, które mogą znaleźć się w domowej apteczce. Należą do nich, chociażby ciśnieniomierze, które pozwalają na kontrolowanie ciśnienia tętniczego krwi oraz termometry umożliwiające mierzenie ciepłoty ciała.
W prywatnym zaopatrzeniu nierzadko znajdują się też inhalatory oraz aspiratory, które przydają się do oczyszczania nosa z wydzieliny oraz udrażniania dróg oddechowych. Takie akcesoria mogą okazać się pomocne nie tylko w przypadku niemowląt i małych dzieci, ale także osób niepełnosprawnych i niewspółpracujących.
Sprzęt rehabilitacyjny i produkty ortopedyczne
Zwichnięcia, złamania, nadwyrężenia mięśni – to tylko niektóre rodzaje urazów mogące stanowić wskazania do sięgnięcia po profesjonalny medyczny sprzęt rehabilitacyjny z apteki. Do usztywniania i ochrony stawów są przeznaczone między innymi elastyczne opaski ortopedyczne, które mogą pomóc w złagodzeniu bólu i obrzęku oraz we wzmocnieniu aparatu więzadłowego. Z takich akcesoriów medycznych i urządzeń do rehabilitacji mogą korzystać nie tylko osoby po operacjach narządu ruchu, ale także sportowcy w celu ochrony i ustabilizowania stawu.
By wspomóc działanie profesjonalnego sprzętu rehabilitacyjnego, można sięgnąć po specjalistyczne maści i żele opracowane z myślą o rekonwalescentach oraz osobach prowadzących aktywny tryb życia. Zawarte w nich składzie substancje czynne mogą pomóc w zmniejszeniu dolegliwości bólowych układu kostno-stawowego oraz w usprawnieniu naturalnych procesów regeneracyjnych. Pozostałe akcesoria do rehabilitacji, jakie mogą okazać się przydatne w powrocie do codziennej sprawności, to stabilizatory stawów, pasy brzuszne oraz temblaki.
Akcesoria medyczne dla diabetyków
Jedną z coraz częściej rozpoznawanych chorób przewlekłych jest cukrzyca. Osoby, u których zdiagnozowano to schorzenie metaboliczne, powinny mieć pod ręką odpowiednie akcesoria i profesjonalny rehabilitacyjny sprzęt medyczny. Należą do nich między innymi glukometry, które mogą pomóc w codziennym kontrolowaniu stężenia cukru w organizmie. Przeprowadzanie tego badania jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala wykryć hiperglikemię, która nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do uszkodzeń naczyń krwionośnych, oczu i nerek.
W apteczce diabetyka nie powinno też brakować lancetów. Dzięki tym niewielkim akcesoriom możliwe jest wykonywanie nakłuć i uzyskiwanie próbek krwi kapilarnej do określenia poziomu glukozy. Trzeba pamiętać, że ostrza są sterylne i nie mogą być używane więcej niż jeden raz. Wielokrotne posługiwanie się tymi samymi lancetami może zwiększyć ryzyko zakażenia bakteryjnego.
Szybkie testy diagnostyczne do wykrywania chorób
W celu oznaczenia poziomu cholesterolu, witaminy D czy innego wskaźnika informującego o stanie zdrowia można wykorzystać nie tylko profesjonalny sprzęt, ale i akcesoria medyczne w postaci szybkich testów diagnostycznych. Tego rodzaju produkty pozwalają na samodzielne zbadanie próbki moczu, śliny lub krwi bez konieczności wychodzenia z domu. W ten sposób można określić między innymi stężenie glukozy, ciał ketonowych, ferrytyny czy hormonu tyreotropowego.
Przy pomocy testów z apteki można też oznaczyć zawartość w moczu leukocytów czy sprawdzić zakres pH pochwy, co jest szczególnie pomocne przy rozpoznawaniu infekcji intymnych oraz stanów zapalnych w obrębie dróg moczowych. Przed przystąpieniem do badania należy zawsze dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. W sytuacji, kiedy wynik testu wskaże podwyższony poziom danej substancji lub obecność niepożądanych związków, wówczas zaleca się niezwłoczną konsultację medyczną. Ponadto na rynku dostępne są szybkie testy panelowe umożliwiające wykrywanie amfetaminy, morfiny, marihuany i innych narkotyków w moczu.