Rodzice często zastanawiają się, co mogą podać dzieciom na ból brzucha.
Zależnie od wieku i od objawów towarzyszących bólowi, dostępne w aptece wysyłkowej są preparaty wspomagające pracę układu pokarmowego:
• Preparaty na kolkę – najczęstszą ich postacią są krople. Kolka u noworodka objawia się nawet kilkugodzinnym płaczem. Dziecko w tym czasie często podkurcza nóżki, napręża ciało oraz pojawiają się wzdęcia. Kolka pojawia się po karmieniu. Częściej jednak wieczorem niż rano. Nie określono jednoznacznie, skąd bierze się ten niepokojący rodziców ból brzucha dziecka. Przypuszcza się, że powodem jest zbyt niedojrzały układ trawienny.
• Probiotyki na ból brzucha u dzieci – zawierają odpowiednią ilość bakterii konkretnych szczepów. Istnieje duża zależność pomiędzy prawidłową florą bakteryjną, a dolegliwościami bólowymi brzucha dzieci. Probiotyki dostępne w aptece wysyłkowej są w postaci: kropelek, saszetek zawierających proszek, kapsułek.
• Preparaty na niestrawność – dostępne w aptece wysyłkowej są w postaci: syropów, kropelek czy saszetek. Niestrawność to problem metaboliczny objawiający się wymiotami, nudnościami i biegunką. Objawy zazwyczaj pojawiają się nagle i stosunkowo szybko samoistnie ustępują.
Najczęstszą przyczyną niestrawności u dzieci jest:
• przejedzenie,
• alergia na określone pokarmy,
• nietolerancja pokarmowa,
• zatrucie pokarmowe,
• zakażenia wirusowe.
W przypadku wystąpienia wymiotów czy biegunki bardzo ważne jest podawanie dziecku elektrolitów, w celu nawodnienie organizmu. Płyny powinny być podawane często i małymi porcjami ( ok. 5-10 ml).Podawajmy w tym czasie dziecku raczej chłodne napoje, gorące nasilają odruch wymiotny. Starajmy się, także dostarczać maluchowi produkty pokarmowe proste, np. przygotowane na parze warzywa. W czasie objawów niestrawności unikajmy produktów obciążających żołądek, tłustych oraz smażonych.
Refluks u dzieci
Najbardziej charakterystycznymi objawami refluksu u dzieci jest ulewanie, trudności w przełykaniu, zgaga, ból w klatce piersiowej. Wynika on ze zbyt dużej ilości przyjmowanego pokarmu w stosunku do pojemności żołądka. W aptece wysyłkowej dostępne są preparaty łagodzące objawy refluksu żołądkowo – przełykowego.
Zaparcia u dzieci
Zaparcia u dzieci to częste zaburzenie funkcjonowania układu pokarmowego. Za zaparcie uznaję się sytuację, gdy dziecko oddaje twardy zbity stolec rzadziej niż co 3 dni. Częstotliwość wypróżnień u dzieci zmienia się wraz z wiekiem. Dzieci karmione piersią mogą wypróżniać się po każdym posiłku lub raz na kilka dni, co też jest normą. W aptece wysyłkowej dostępne są preparaty zapobiegjące przewlekłym zaparciom w postaci czopków bądź saszetek, zawierających proszek do sporządzania roztworu doustnego.