Witaminy rozpuszczalne w wodzie
Do substancji drobnocząsteczkowych rozpuszczalnych w wodzie należą między innymi witaminy z grupy B: tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, pirydoksyna, kwas foliowy, biotyna, kobalamina. Są one łatwo wchłanialne z jelit, z których następnie są transportowane do tkanek, w których ulegają przekształceniu w aktywne koenzymy. Związki te można znaleźć w tabletkach i kapsułkach przeznaczonych zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet w ciąży oraz dla seniorów. Ponieważ rozpuszczają się w wodzie, nie kumulują się w organizmie, a ich nadmiar jest wydalany przez nerki.
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
Drugą kategorię związków organicznych potrzebnych człowiekowi do życia stanowią witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Do tej grupy należy retinol, cholekalcyferol, alfa-tokoferol, filochinon oraz menachinon. Substancje te muszą być dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem, a ich poziom we krwi zależy głównie od prawidłowego wchłaniania tłuszczów. Ich spożywanie jest ważne zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn oraz seniorów. Suplementy w postaci tabletek lub kapsułek z wyżej wymienionymi składnikami mogą pomóc w uregulowaniu gospodarki wapniowo-fosforanowej, ustabilizowaniu procesu krzepnięcia krwi oraz w utrzymaniu prawidłowo funkcjonującego układu odpornościowego.
Witaminy dla seniora
Grupą szczególnie narażoną na niedobory witamin A, C, D, E, K oraz z grupy B są osoby starsze. U większości seniorów niewystarczający poziom tych składników jest spowodowany przewlekłymi stanami zapalnymi, chorobami typowymi dla wieku podeszłego oraz zmniejszonym wchłanianiem w układzie pokarmowym. Tabletki dla kobiet i dla mężczyzn po sześćdziesiątym roku życia mogą pomóc we wzmocnieniu organizmu, poprawieniu pamięci i koncentracji oraz w utrzymaniu właściwego przebiegu procesów fizjologicznych. Witaminy dla seniora często są wzbogacane o minerały takie jak cynk, żelazo, mangan, miedź, selen oraz chrom.
Witaminy dla kobiet w ciąży – rekomendacje PTGIP
Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników suplementacja witamin jest szczególnie ważna w przypadku kobiet w ciąży. W diecie ciężarnych powinny znajdować się przede wszystkim związki z grupy B oraz cholekalcyferol, który jest wytwarzany w organizmie pod wpływem promieniowania słonecznego. Ich niedobór może negatywnie wpływać na przebieg ciąży, prowadzić do nieodwracalnych zmian u płodu oraz zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. W jadłospisie nie powinno brakować zwłaszcza kwasu foliowego. Tabletki z folacyną mogą wspomóc prawidłowy podział komórek oraz właściwą produkcję krwinek czerwonych.
Od czego zależy przyswajalność witamin?
Kwas askorbinowy, cholekalcyferol, retinol, tiamina – to tylko niektóre substancje, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych zachodzących w ludzkim organizmie. Większość z nich człowiek czerpie z pożywienia, tylko nieliczne (np. z grupy B) są wytwarzane w niewielkich ilościach przez mikroflorę jelitową. Niekiedy wchłanianie tych związków ulega zaburzeniu np. przez otyłość, choroby tarczycy, przewlekłe stany zapalne jelit. Gdy ich poziom jest za niski, można sięgnąć po tabletki i kapsułki z apteki. Witaminy dla mężczyzn, dla seniora, dla kobiet w ciąży – to preparaty opracowane z myślą o różnych grupach ludzi, które mogą pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej przez długi czas.