Zaparcie u niemowlaka – jak rozpoznać
Z zaparciem mamy do czynienia wówczas, kiedy między kolejnymi wypróżnieniami występuje zbyt długa przerwa, gdy stolec jest oddawany rzadziej niż dwa razy w tygodniu lub wiąże się to z utrudnionym i wymagającym wysiłku wypróżnianiem. Do najczęściej zgłaszanych objawów przez dziecko zaliczamy uczucie parcia na stolec i niepełnego wypróżnienia, ból przy defekacji, twarda konsystencja stolca, obecność świeżej krwi na stolcu lub papierze toaletowym. Małe dzieci z przewlekłymi zaparciami przy odczuwaniu parcia na stolec często prezentują tzw. postawę retencyjną, która polega na zaciskaniu pośladków, chowaniu się przed otoczeniem i przyjmowaniu pozycji stojącej.
Zaparcia u niemowlaka i starszych dzieci występują raczej rzadko, ale kiedy już wystąpi, staje się przyczyną cierpienia. Co można zrobić, by pomóc dziecku? Poniżej prezentujemy czopki na zaparcia i inne skuteczne preparaty.
Zatwardzenie u dzieci – jak można mu zapobiec
W 95% przypadkach dzieci, u których występuje zaparcie wynika ono z zaburzeń czynnościowych, które mogą być spowodowane przez czynniki genetyczne, emocjonalne, dietetyczne. Istotną rolę odgrywa tutaj nieprawidłowa dieta, która może prowadzić do przewlekłych zaparć. Zbyt mała podaż płynów, a także uboga w ilość warzyw i owoców dieta, a za to zbyt duża ilość słodyczy i produktów wysoko przetworzonych powodują problemy trawienne.
Preparaty na zaparcia u dzieci zazwyczaj dostępne są w saszetkach, które należy rozpuścić w wodzie. Na zatwardzenie u dziecka skutecznie działają również czopki glicerynowe dostępne bez recepty. Mają łagodne działanie przeczyszczające.
Zastosowanie środków wspomagających wydalanie staje się koniecznością, gdyż zaparcia u niemowląt mogą prowadzić do bardzo poważnych schorzeń i powikłań, w tym nawet do całkowitego zaparcia i konieczności wykonania zabiegu. Przy występowaniu notorycznych zaprać warto jest zasięgnąć porady lekarskiej.