Pobranie moczu do badania u małego dziecka często wydaje się dla rodziców dużym wyzwaniem. W przypadku dzieci niekorzystających jeszcze z toalety lub nocnika jest to dość problematyczne.
Pobranie moczu u małych dzieci:
• Dla rodziców maluszków, które jeszcze nie potrafią sygnalizować takiej chęci, dostępne są woreczki na mocz dla chłopczyka lub dziewczynki. Przykleja się je w okolice intymne dzieci. Warto zaopatrzyć się w kilka woreczków na mocz, ponieważ mogą się odkleić od skóry w pieluszce.
Pobranie moczu u starszego dziecka:
• Gdy dziecko potrafi zasygnalizować chęć skorzystania z toalety, mocz możemy pobrać do specjalnego pojemnika, najlepiej sterylnego. Najlepszą porą na pobranie moczu jest poranna wizyta w toalecie. Do pojemnika, powinien trafić mocz ze środkowego strumienia. Należy pamiętać, by przed pobraniem moczu przemyć okolice intymne dziecka.
W leczeniu chorób układu moczowego ważne jest picie dużej ilości płynów, prowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się chorób układu moczowego, starajmy się przed snem opróżniać pęcherz dziecka tak, by przez noc nie zalegał w nim mocz. Dbajmy o higienę okolicy pieluszkowej u małych dzieci. Możemy sięgać po preparaty zawierające w swoim składzie żurawinę, która zapobiega namnażaniu się bakterii.