Do często występujących infekcji wirusowych należy zapalenie wypełnionych powietrzem jam zlokalizowanych w pobliżu nosa. W leczeniu tej nieprzyjemnej choroby wykorzystuje się leki na zatoki w postaci tabletek, kapsułek, syropów, kropel oraz saszetek do sporządzania rozgrzewających napojów do picia. Doraźną pomoc w przypadku zatkanych kanałów nosowych mogą też stanowić preparaty w postaci sprayów i aerozoli do nosa zawierających w składzie oczyszczoną hipertoniczną wodę morską z mikroelementami.
Zapalenie zatok – co je powoduje i jak je rozpoznać?
Na rozwój choroby objawiającej się uczuciem zatkanego nosa oraz charakterystycznym bólem głowy przy schylaniu kluczowy wpływ mają wirusy. Nieco rzadziej infekcja jest wywoływana przez bakterie oraz grzyby. Niedrożność ujścia zatok przynosowych spowodowana obrzękiem błony śluzowej struktur w obrębie twarzoczaszki prowadzi do pojawienia się szeregu objawów takich jak zatkany nos, utrudnione oddychanie, kaszel, gorączka, pogorszenie węchu oraz ucisk w okolicy oczu. Pacjentom zgłaszającym powyższe symptomy najczęściej zaleca się preparaty na zatoki w postaci tabletek, kropel oraz sprayów do nosa. W leczeniu choroby pomocne są też leki w formie saszetek do sporządzania roztworów do picia, które są przeznaczone do stosowania u dorosłych oraz u dzieci powyżej dwunastego roku życia.
Co zawierają leki i preparaty na zatoki?
W leczeniu infekcji objawiających się katarem, obrzękiem tkanek w obrębie oczodołów oraz bólem głowy nasilającym się przy pochyleniu wykorzystuje się środki zawierające ksylometazolinę. Leki na zatkane zatoki z tą substancją czynną mogą być podawane nawet dzieciom od trzeciego roku życia. Przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatów z chlorowodorkiem ksylometazoliny jest m.in. zanikowe lub suche zapalenie błony śluzowej nosa z tworzeniem się strupów, przebycie zabiegu usunięcia przysadki mózgowej oraz ciąża. Ponadto w składzie leków i preparatów przeznaczonych do stosowania w infekcjach górnych dróg oddechowych często znajdują się naturalne wyciągi z ziela tymianku, kwiatów bzu czarnego, mięty pieprzowej oraz werbeny.