Pulsoksymetr pomocne narzędzie do walki z COVID, ale i nie tylko
Pulsoksymetry to niewielkie i mało nieskomplikowane urządzenia elektroniczne, mierzące poziom wysycenia krwi tlenem, tak zwanej saturacji (SPO2). Mimo iż już od kilkudziesięciu lat ma zastosowanie medyczne, to dopiero ostatnia pandemia spowodowała iż znalazł szersze wykorzystanie jako narzędzie do obserwacji stanu osób z problemami oddechowymi. Urządzenie używane jest również do monitorowania efektywności prowadzonej tlenoterapii.
Saturacja u zdrowego człowieka wynosi 95–100% (przypadku osób starszych, powyżej 70 lat, mieści się w zakresie od 94 do 98%). Niższy poziom saturacji świadczy o niedostatecznym dotlenieniu organizmu. Objawami niedostatecznego natlenienia organizmu są:
-
ból głowy oraz klatki piersiowej,
-
przyspieszony oddech,
-
kaszel
-
nadmierną senność.
-
zawroty głowy
-
zaburzenia widzenia i świadomości, a także koordynacji ruchów.
Ważne jest, nawet przy braku powyższych dolegliwości, nie kierować się tylko objawami, ale też prowadzić regularny monitoring natlenienia krwi.
Rodzaje pulsoksymetrów
Na rynku można znaleźć dwa rodzaje pulsoksymetrów:
● pulsoksymetr napalcowy;
● pulsoksymetr stacjonarny.
Pulsoksymetr napalcowy stosowany jest do pomiaru saturacji w warunkach domowych. Wystarczy nałożyć go na palec, by szybko otrzymać wynik poziomu natlenienia krwi. Niektóre modele posiadają również funkcję pomiaru tętna.
Pulsoksymetry stacjonarne doskonale sprawdzą się w szpitalach, przychodniach, domach opieki, a także różnego rodzaju placówkach medycznych.
Sposób działania pulsoksymetru
Wykonanie pomiaru w warunkach domowych trwa zaledwie kilka sekund.
Urządzenie należy założyć na palec wskazujący lub środkowy. W trakcie trwania pomiaru należy siedzieć nieruchomo i pilnować, aby urządzenie nie zsunęło się z palca. Po chwili na wyświetlaczu pojawia się odczyt w procentach, który oznacza ilość hemoglobiny, która jest wysycona tlenem. W przypadku gdy wskazania są jak poniżej:
90-94% Jeśli wartość ta utrzymuje się przez dłuższy czas, zaleca się badanie lekarskie.
70-89% Zasięgnąć natychmiastowej pomocy medycznej!
Takie urządzenie warto mieć w swojej domowej apteczce. Pomiary zalecane są zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym dla osób starszych i osób o obniżonej odporności, gdy ryzyko infekcji i zachorowań wirusowych wzrasta.
Kupując pulsoksymetr zaopatrzysz siebie i swoich najbliższych w sprzęt informujący o podstawowych parametrach organizmu.