Powodem wielu chorób atakujących człowieka są wirusy. Patogeny te przedostają się do organizmu drogą kropelkową i wywołują takie objawy, jak katar, kaszel, gorączka, ból głowy, zapalenie gardła. W sytuacji zaobserwowania pierwszych symptomów infekcji wiele osób sięga po leki przeciwwirusowe. Preparaty te występują w formie kapsułek, tabletek do ssania, syropów oraz sprayów do użycia w jamie ustnej. Środki antywirusowe mogą być stosowane wspomagająco w leczeniu chorób wywołanych przez wirusy, a także u osób o obniżonej odporności.
Kiedy stosuje się preparaty przeciwwirusowe?
Choroby, których sprawcami są wirusy, zwykle rozwijają się powoli i stopniowo. Towarzyszą im różne objawy, które są rezultatem uszkodzenia tkanek. Poza gorączką może pojawić się kaszel, ból stawów i mięśni, utrata apetytu, ogólne osłabienie. Preparaty przeciwwirusowe w postaci tabletek i syropów mogą być przyjmowane nie tylko przez pacjentów zmagających się z przeziębieniem, grypą czy zapaleniem gardła. Lek antywirusowy może też stanowić doraźną pomoc w przypadku takich schorzeń, jak opryszczka warg i skóry twarzy, zapalenie dziąseł i jamy ustnej, brodawki skórne i płciowe itp. U większości pacjentów choroby wirusowe mają łagodny przebieg. W przypadku nasilenia objawów lub pogorszenia stanu zdrowia należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia preparatami lub lekami przeciwwirusowymi na receptę.
Co zawierają leki i preparaty przeciwwirusowe?
W składzie środków przeznaczonych do stosowania w przypadku infekcji wywoływanych przez wirusy często można znaleźć pranobeks inozyny. Lek przeciwwirusowy z tą substancją najczęściej występuje w postaci tabletek doustnych, które należy przyjmować od dwóch do maksymalnie czterech razy na dobę. W preparatach antywirusowych nierzadko występuje też vilcacora powszechnie znana jako koci pazur. Z uwagi na jej właściwości jest często może być wykorzystywana w profilaktyce nawracających infekcji u dorosłych i u dzieci powyżej trzeciego roku życia.