Żele i maści na dziąsła u niemowląt
Nieodłącznym elementem rozwoju każdego niemowlaka jest wyrzynanie zębów mlecznych, zwana potocznie ząbkowaniem. Jest to trudny czas dla rodziców (płacz, marudność maleństwa oraz bezsenne noce), ale i dla samego dziecka. Pierwsze ząbki pojawiają się najczęściej w 6 miesiącu życia, jednak nie jest to żadna reguła, gdyż każdy maluch rozwija się w innym tempie.
Wyrzynanie zębów można podzielić aż na trzy etapy
-
faza przederupcyjna, czyli wewnątrzkostny wzrost oraz przesuwaniu się zęba,
-
faza erupcyjna, która polega na przecinaniu błony śluzowej,
-
faza poerupcyjna, czyli nadkostny wzrost i funkcjonowanie zębów.
Pierwszymi zębami u maluszka są dolne zęby, kolejnymi górne tzw. jedynki. W późniejszym okresie pojawiają się dwójki, czwórki, trójki oraz zęby trzonowe.
Już przed pojawieniem się u dziecka, pierwszych zębów można zaobserwować charakterystyczne objawy m.in. intensywne ślinienie, a także tkliwość dziąseł, z których dzieci zazwyczaj próbują sobie radzić, wkładając ręce do buzi. Aby pomóc maleństwu w tym pełnym bólu okresie, warto sięgnąć po sprawdzone preparaty lecznicze. Maści i leki uśmierzające ból i szybko przynoszące ulgę zostały zaprojektowane tak, by stanowić bezpieczną i samodzielną formę pomocy.
Proces ząbkowania u dziecka może trwać od kilku tygodni aż do kilku miesięcy. Najlepiej jest wybierać te preparaty, składające się z naturalnych składników (bez cukrowe), które nie powodują próchnicy u dziecka, typu ksylitol i sorbitol. Dostępne są również roztwory do przepłukiwania jamy ustnej dziecka. Bolesność dziąseł zaburza spokojny sen. W tej sytuacji wystarczy podać niemowlakowi, w odpowiedniej dawce lek przeciwbólowy, przynosząc ulgę na kilka godzin. Dostępne u nas maści i żele, zawierają substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe, wmasowuje się w bolące dziąsła.
Do najpopularniejszych objawów ząbkowania zalicza się:
-
ślinienie,
-
wystawianie języka,
-
niepokój i rozdrażnienie
-
płacz,
-
brak apetytu, bądź nadmierne ulewanie
-
wkładanie piąstek i palców do ust, przedmiotów
-
pocieranie okolicy policzka,
-
łagodna wysypka wokół ust,
-
bezsenne noce
Inne sposoby na ząbkowanie
Prócz maści i żelów dostępne są na rynku leki OTC (bez recepty). Zawierają one substancję aktywną, która działa przeciwbólowo.
Wyroby medyczne i kosmetyki dobrze sprawdzają się na początku ząbkowania, gdy objawy nie doskwierają jeszcze maluchowi. Sposobem na ulgę są gryzaki schłodzone w lodówce, które mogą być wypełnione wodą lub żelem.
Żele z ziołowymi wyciągami, działają antyseptycznie i przeciwzapalnie i znajdą zastosowanie również w tych sytuacjach.
W naszej ofercie znajdą Państwo przeróżne preparaty na ząbkowanie, które wspomogą Wasze dziecko w tym trudnym dla niego okresie życia.