Jednym z częstszych objawów infekcji górnych dróg oddechowych jest stan zapalny błony śluzowej jamy nosowej. Przez ten nieprzyjemny symptom nie można swobodnie oddychać i pojawiają się trudności ze snem. W przypadku wodnistej lub gęstej wydzieliny zalegającej w gardle można sięgnąć po leki na katar do nosa. Preparaty te występują pod wieloma różnymi postaciami. Są dostępne w formie tabletek, saszetek, kropel, a także sprayów i aerozoli donosowych.
Skąd bierze się katar i jak sobie z nim radzić?
Najczęstszą przyczyną nieżytu jest poszerzenie naczyń krwionośnych jamy nosowej, do którego może dojść na skutek wielu różnych czynników. Katar zwykle jest powodowany przez wirusy przenoszone drogą powietrzno-kropelkową, nieco rzadziej przez bakterie, grzyby czy pierwotniaki. W trakcie infekcji poza stosowaniem odpowiednich leków bardzo ważna jest prawidłowa higiena nosa. Szczególnie istotne jest regularne oczyszczanie jam nosowych z zalegającej w nich wydzieliny, aby nie dopuścić do rozwinięcia się nieżytu bakteryjnego. W tym celu można sięgnąć po roztwory soli fizjologicznej, wodę morską lub krople do nosa wzbogacone o chlorek sodu. Jeśli dolegliwość nie ustąpi w ciągu kilku dni lub towarzyszące jej objawy nasilą się, należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.
Leki na katar – saszetki, spraye i krople do nosa
Chociaż stan zapalny błony śluzowej jamy nosowej najczęściej jest wiązany z okresem jesienno-zimowym, tak naprawdę przypadłość ta może pojawić się o każdej porze roku. Jednym ze sposobów na złagodzenie objawów kataru są leki do nosa w postaci kropel, aerozoli, tabletek oraz saszetek do sporządzania roztworów doustnych. W ich składzie poza naturalnymi wyciągami roślinnymi można znaleźć takie substancje czynne, jak m.in. ksylometazolina, oksymetazolina, fenylefryna oraz deksopantenol. Częstym składników leków w postaci kropel i sprayów na katar jest też tetryzolina stosowana w postaci chlorowodorku stanowiącego pochodną imidazoliny.