Leukocyty w moczy - przyczyny występowania
Leukocyty, czyli krwinki białe, to jeden z podstawowych elementów morfotycznych krwi. Znajdują się w układzie krwionośnym i limfatycznym człowieka i są odpowiedzialne za obronę organizmu przed patogenami, tj. wirusy, bakterie czy grzyby. Krwinki białe stanowią podstawowy element układu odpornościowego.
Miejscem wytwarzania leukocytów jest szpik kostny, grasica, śledziona i węzły chłonne. Do zwiększenia ich produkcji dochodzi, gdy w organizmie człowieka przebiega stan zapalny lub zakażenie. Jednakże, zarówno zwiększenie jak i zmniejszenie ilości krwinek białych jest podstawą do przeprowadzenia dalszej i bardziej szczegółowej diagnostyki w celu zweryfikowania stanu zdrowia pacjenta. Warto pamiętać, że oznaczenie WBC (oznaczenie krwinek białych podczas badania) jest badaniem przesiewowym, wskazującym na nieprawidłowości w organizmie.
Leukocyty w moczu – o czym świadczą?
Leukocyty oznacza się zarówno w krwi jak i w moczu. Podwyższony poziom WBC w moczu nazywany jest leukocyturią. Jest ona objawem schorzenia, które występuje w organizmie, co pozwala na wstępne zdiagnozowanie stanu zdrowia pacjenta i wdrożenie bardziej szczegółowych badań. Wykrywa się ją za pomocą specjalnego paska oraz badania mikroskopowego odwirowanego wcześniej osadu moczu. Norma określająca dopuszczalną ilość krwinek białych w moczu wynosi od 0 do 5 komórek w polu widzenia mikroskopu. podwyższona świadczy o stanie zapalnym. Natomiast, gdy liczba komórek w polu widzenia mikroskopu przekroczy 10 stwierdza się leukocyturię, której najczęstszymi przyczynami są:
Ponadto podwyższony poziom WBC w moczu może być spowodowany: odwodnieniem, nadmierną aktywnością fizyczną, przewlekłą niewydolnością krążenia lub cewnikowania. Z podwyższonym poziomem leukocytów borykają się często kobiety ciężarne. Jeśli wyniki WBC nie przekraczają 13,0-14,3 K/L, nie ma powodów do obaw.
Bardzo ważne jest, aby w trakcie ciąży regularnie badać poziom leukocytów w moczy kobiety, ponieważ ich podwyższona ilość świadczyć może o grzybicy pochwy, infekcji dróg moczowych lub pęcherza, które niebezpieczne są zarówno dla kobiety oraz płodu.
Obecność leukocytów – objawy.
Leukocyturii mogą towarzyszyć następujące objawy:
ból i pieczenie podczas oddawania moczu
częste oddawanie moczu
problemy z utrzymaniem moczu
uczucie parcia na pęcherz
gorączka
Objawami zakażenia górnych dróg moczowych mogą być nudności i wymioty. Często towarzyszą im bóle głowy oraz dreszcze Nie zawsze organizm daje objawy świadczące o leukocyturii. Żeby ocenić, na jakim poziomie znajdują się leukocyty w moczu, wykonuje się badanie moczu. W przypadku podwyższonego wyniku zalecana jest konsultacja lekarska, by ustalić przyczynę dolegliwości i rozpocząć leczenie.
Biografia:
https://ortomedico.pl/blog/problemy-ze-zdrowiem/leukocyturia-co-oznaczaja-leukocyty-w-moczu
https://diag.pl/pacjent/artykuly/leukocyty-w-moczu-o-czym-swiadcza/
https://u pacjenta.pl/poradnik/leukocyty-w-moczu
Porady i artykuły zamieszczone w niniejszym artykule nie zastępują porady lekarskiej, stanowią jedynie źródło informacji. Przed skorzystaniem z zamieszczonych porad należy skonsultować się z lekarzem. Operator strony nie ponosi odpowiedzialności za błędy i treści zamieszczonych przez podmioty trzecie artykułów.